IMG-20160608-WA0016-01

Viackrát som navštívila som zachovalú kláštornú záhradu s trvalkovými  záhonmi v meste Breda na juhu Holandska. Ak sledujete trvalkové záhony v týždňových odstupoch, zistíte ako krásne sa premieňajú ich farby a štruktúra a ako ich krása vrcholí príchodom jesene.

Táto záhrada si zachovala svojho ducha miesta a kláštorné domy sú stále obývané mníškami, ktoré sa o ňu starajú ako to bývalo v minulosti.

Miesto, ktoré akoby zastavil čas. Je tu nádherne vytvorený priestor pre jednotlivé čeľade trvaliek. Mnoho z nich sa dá použiť do kuchynských receptov a taktiež ako liečivé byliny. Ako som spomínala, záhrada si zachovala svoj pôvodný stav a súdiac, podľa sortimentu rastlín aj svoj účel. Všetky rastliny sa dajú konzumovať alebo používať počas celého roka.

Pôvod kláštorných záhrad sa spája so stredovekom, kedy roľnícke a záhradnícke práce zaisťovali hospodársku nezávislosť kláštorných celkov a taktiež boli zárukou lekárskej starostlivosti o ľudí v ich okolí.

Renesancia trvaliek je už dávnejší pojem a som za to veľmi vďačná. Trvalky odporúčam sadiť do všetkých záhrad kvôli ich premenlivosti, stálosti a jednoduchej údržbe. O tom ako sa niektoré druhy dajú zúžitkovať existuje mnoho sprievodcov a jeden článok nestačí na opis ich úžasných vlastností.

Pozývam Vás pozrieť si galériu fotografií, ktoré som stihla počas návštevy a ak potrebujete s trvalkami poradiť, rada Vám pomôžem vybrať vhodné druhy.

IMG-20160515-WA0007-01