S manželom sme navštívili naše milované mesto Amsterdam začiatkom augusta.

Chceli sme si pripomenúť chvíle, keď sme v tomto meste žili a najesť sa v niektorých úžasných reštauráciách, ktorých je v tomto meste nespočetne veľa. Ja osobne som sa tešila aj na letnú zeleň v Amsterdame, ktorá je dych berúca.

Amsterdam je pulzujúce, zeleňou preplnené mesto, ktoré sa Vám dostane pod kožu. Neopisujem teraz známe centrum, kvôli ktorému sem chodia návaly turistov a vy sa musíte vyhýbať kufrom, predajcom romantických kanálových plavieb a nakúpeným taškám s cibuľkami tulipánov.

Chcela by som Vám predostrieť krásnu časť v okolí Vondelparku a smerom na juh pod ním.

V okolí najznámejšieho parku v Amsterdame vás obkolesí ticho a kľud a máte možnosť vyjsť na prechádzku okolo najstarších a najkrajších domov v Amsterdame. Cítite plynúť klasický život vo veľkomeste v okolí parku.

Majitelia venčia svojich psov, rodičia bicyklujú so svojimi deťmi, bežci kontrolujú svoje telefóny a bežecké aplikácie a dôchodcovia sedia pri poháriku vína v milých baroch všade navôkol. Vo vzduchu cítiť vlhkosť z predošlého dažďa a pocit pohody Vás naplní pokojom. Takým Amsterdamským, ktorý je blízky všetkým, ktorý to mesto milujú a žijú v ňom.

dav

dav

Záhradky a predzáhradky sú všeobecne v Holandsku upravené. Dokonca aj domy, ktoré sú obývané viacerými obyvateľmi, majú svoje vstupy skrášlené kvetmi, zdobenými kvetináčmi a lavičkami na sedenie. Pre vysvetlenie tých stoličiek…Nie sú iba aranžmánom, sú skutočne využívané. Slnka je v Holandsku málo a ľudia si sadajú na slnkom zaliate priestory okamžite ako sa ukáže.

Ak navštívite Amsterdam a budete mať jeden oddychový deň, skúste si spraviť prechádzku a dať si drink v jednom z barov. Pohoda a dobrý pocit si Vás tam určite nájdu a vy si na chvíľku stanete súčasťou metropoly Holandska.

sdr

dav

sdr